Karmienie piersią - jak radzić sobie w pierwszych tygodniach, gdzie szukać pomocy?

0
Karmienie piersią - jak radzić sobie w pierwszych tygodniach, gdzie szukać pomocy?

Mamy, zwłaszcza te, które właśnie urodziły pierwszego maluszka, często mogą czuć się niepewnie. Spokojnie, wiem, co czujesz. Najwięcej trosk przysparzało mi karmienie dziecka piersią. Dobrze pamiętam swoje rozterki, które towarzyszyły mi przez pierwsze tygodnie “poznawania się” z maluchem. Dlatego w tym artykule podpowiadam i uspokajam. Zapraszam do lektury!

Karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?

Karmienie piersią to dla świeżo upieczonej mamy zupełnie nowa sytuacja. Uzbrój się w cierpliwość i postaraj maksymalnie zrelaksować. Stres i niepokój związany z tym, że maluszek nie chce jeść albo wręcz przeciwnie - Twoje piersi nie są w stanie nadążyć z produkcją pokarmu - nie działają na Twoją korzyść. Dbaj też o siebie, staraj się wypoczywać i zwróć uwagę na to, co jesz. Teraz jesteś odpowiedzialna za dwie osoby! Bądź też spokojna - wszystko się unormuje, laktacja z pewnością się ustabilizuje, i już niedługo zarówno Ty, jak i Twoja pociecha znajdziecie własny rytm.

Jak karmić piersią?

Przede wszystkim staraj się wsłuchać w potrzeby swojego dziecka. Jego żołądek rośnie z każdym tygodniem, a ono samo będzie najlepiej wiedzieć, kiedy jest głodne i z pewnością zasygnalizuje to płaczem. W ciągu dnia możesz karmić maluszka co 2-3 godziny, w nocy - co 4-5. Miej jednak świadomość, że każde dziecko może mieć inne potrzeby zarówno dotyczące ilości pokarmu, jak i tempa, w jakim je spożywa. Wskazane jest także karmienie dziecka na żądanie!

W pierwszych czterech tygodniach życia maluszka może on upominać się o pierś bardzo często - co 45 minut, a nawet co 15 minut (tak zdarzało się u nas☺). Dlaczego tak się dzieje? To naturalny mechanizm, którego celem jest zainicjowanie i rozwinięcie Twojej laktacji.

Jak poznać, że dziecko jest już najedzone? To proste - kiedy będzie już nasycone pokarmem, samo puści pierś, będzie też zrelaksowane i prawdopodobnie natychmiast zaśnie. Przy następnej sesji karmienia koniecznie podaj dziecku najpierw drugą pierś (tę, z której nie jadło poprzednim razem). U mnie ten system zawsze się sprawdzał! W miarę upływu czasu i wzajemnego poznawania się czynność ta stanie się odruchowa, a Ty bez problemu zauważysz, czy malec ma ochotę na więcej.

W karmieniu piersią najważniejszy jest komfort. Powinnaś znaleźć bezpieczne miejsce, w którym znajdziesz wygodną pozycję dla siebie i dziecka. W okresie laktacji noś bluzki do karmienia piersią (https://cangaroo.pl/pl/bluzki-do-karmienia) czy sukienki do karmienia (https://cangaroo.pl/pl/sukienki-do-karmienia). Są uszyte tak, żeby ekspresowo uwolnić pierś bez konieczności ściągania z siebie całego ubrania.

Bluzki i sukienki do komfortowego karmienia

 

 Sukienka ciążowa i do karmienia piersią MARDIE NIAGARA  Koszulka ciążowa i do karmienia HOOBART STRIPES  Sukienka ciążowa i do karmienia piersią MARDIE SMOKE MINT  Koszulka ciążowa i do karmienia HOOBART WHITE
Sukienka ciążowa i do karmienia piersią MARDIE NIAGARA Koszulka ciążowa i do karmienia HOOBART STRIPES Sukienka ciążowa i do karmienia piersią MARDIE SMOKE MINT Koszulka ciążowa i do karmienia HOOBART WHITE

 Kto może Ci pomóc?

Jesteś mamą-debiutantką? Nie wstydź się prosić o pomoc. Podpytuj bardziej doświadczonych w tej dziedzinie koleżanek, korzystaj z forów internetowych dla młodych mam albo takich blogów, jak ten. Prawdziwą skarbnicą wiedzy jest też Twoja mama. Jednak pamiętaj, że powyżej wymienione propozycje są raczej źródłem pomocniczym i ZAWSZE, jeśli tylko masz problemy lub wątpliwości, jeśli chodzi o karmienie piersią, zgłoś to swojej położnej, skorzystaj z pomocy Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego, a z maluszkiem udaj się do Pediatry, żeby sprawdzić, czy dobrze przybiera na wadze oraz, czy wasze ewentualne problemy nie mają innego, bardziej skomplikowanego podłoża.

Staraj się też zaufać swojej intuicji. To Ty jesteś bezustannie przy swoim dziecku i jak nikt inny rozumiesz jego niewerbalny język. Szybko się go nauczysz i będziesz wiedziała, czy płacz wynika z potrzeby jedzenia, czy… bliskości.

Jak sobie radzić w pierwszych tygodniach karmienia piersią dziecka? Wsłuchaj się w jego potrzeby, które komunikuje gestami lub płaczem. Uwierz też swojemu matczynemu szóstemu zmysłowi, ale nie obawiaj się podpytywać i radzić bardziej doświadczonych osób. Postaw też na wygodę, na przykład nosząc bluzki do karmienia piersią, ułatwiające dostęp do piersi czy na sukienki do karmienia - stylowe i praktyczne zarazem. A przede wszystkim ciesz się tymi wyjątkowymi chwilami, które budują Twoją relację z maluchem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl