Karmienie piersią w miejscach publicznych

0
Karmienie piersią w miejscach publicznych

Sposób na swobodne karmienie piersią w miejscach publicznych

W ostatnim czasie niejednokrotnie widziałam artykuły oraz newsy na portalach informacyjnych dotyczące karmienia piersią w miejscach publicznych i reakcji ludzi na tego typu aktywność.Wielu z nich było negatywnie nastawionych do tematu, pojawiały się krytyczne wypowiedzi wobec matek karmiących swoje pociechy „gdzie popadnie”. Dla niektórych kobieta z dzieckiem przy piersi to obrazek nie do zniesienia, który w ogóle nie powinien występować w przestrzeni publicznej.

Karmienie piersią w miejscach publicznych to temat kontrowersyjny

Osobiście nigdy nie widziałam nic złego w karmieniu piersią w miejscach publicznych, wielokrotnie spotykałam karmiące mamy z dzieciaczkami w galerii handlowej, na ławce w parku, na skwerkach miejskich i placach zabaw – cóż w tym złego? Niemowlę nie widzi w tym nic zdrożnego, wstydliwego – dlaczego my mielibyśmy odczuwać tę czynność inaczej? Gdy nasze maluchy są głodne, ta potrzeba musi zostać zaspokojona tu i teraz, w tej chwili i koniec.

Jednocześnie, rozumiem i szanuję decyzję kobiet, które karmią bobasy tylko w domowym zaciszu, gdyż uważają to za czynność intymną i chcą spędzić ten czas sam na sam z maluszkiem. Tylko czy ich decyzja nie jest w większości przypadków podyktowana brakiem akceptacji i zrozumienia przez resztę społeczeństwa?

Moje doświadczenia

Tak jak pisałam powyżej, nigdy nie przeszkadzało mi to, że ktoś karmi piersią maluszka na oczach innych ludzi, w przestrzeni publicznej. Jednak kiedy Zuza pojawiła się na świecie okazało się, że sama mam z tym problem…bardzo trudno jest opisać to uczucie, bo nie nazwałabym go wstydem. Myślę, że składało się na to wiele różnych czynników: zakłopotanie, trochę brak pewności siebie, poczucie, że inni się na ciebie patrzą i oceniają, a może myślą, że powinnam iść z maluszkiem do domu? A co, jeśli za chwilkę ktoś do mnie podejdzie i zwróci mi uwagę?

Zuza urodziła się na początku sierpnia, pogoda sprzyjała wielogodzinnym spacerom, w dodatku jestem osobą raczej aktywną i siedzenie w domu zwłaszcza w tak piękną pogodę nie jest w moim stylu. Zuza zresztą też dobrze czuła się w plenerze - świeże powietrze jej służyło i pozytywnie wpływało na jakość i długość jej snu, nie sprzeciwiała się ani gondoli, ani noszeniu w chuście. Dlatego też dosyć szybko musiałam (i chciałam!) poprzestawiać sobie pewne kwestie w głowie, żeby potrzeba nakarmienia nie wpływała na nasze inne plany. Ogromną pomocą okazały się być ubrania umożliwiające karmienie piersią. Nie tylko znacząco przyspieszyły proces mojego oswajania się z karmieniem w każdym miejscu, dodatkowo bardzo mi tę czynność ułatwiły!

Jak ułatwić sobie karmienie piersią w miejscach publicznych?

Dla mnie największą pomocą okazała się być odzież ułatwiająca karmienie piersią.
Dlaczego?

1. Zapewnia wygodę – ja chciałam czuć się swobodnie w ubraniu które noszę, więc ważne było dla mnie, aby nic nie krępowało moich ruchów (których jest dosyć sporo przy niemowlaku :)).

2. Daje łatwy i natychmiastowy dostęp do piersi - aby Zuza nie musiała się niecierpliwić, wybierałam ubrania z ukrytym/niewidocznym zamkiem błyskawicznym, bądź sukienki z dekoltem „na zakładkę”. Dzięki tym rozwiązaniom byłam w stanie dostać się do piersi w kilka sekund.

3. Gwarantuje dyskrecję - nie wymaga rozbierania się, aby zaspokoić jedną z podstawowych potrzeb małego człowieka, nie muszę „świecić” przed innymi osobami swoimi plecami czy brzuchem (co dzieje się w przypadku korzystania z normalnej garderoby). Używanie bluzki do karmienia czy sukienki do karmienia powoduje, że nikt z otoczenia nie widzi piersi, jest ona dostępna tylko dla mojego dziecka. Ubrania do karmienia są w stanie tak „zamaskować” tę czynność, że gdy przyjdzie nam karmić w przestrzeni publicznej, znaczna większość mijających nas osób nawet tego nie zauważy. Dla mnie był to najważniejszy argument, który pozwolił mi poczuć się pewniej, karmiłam będąc mniej skrępowaną, w każdym możliwym miejscu.

Bądź gotowa na każdą ewentualność!

Obecnie moja córka przeważnie dostaje pierś tylko przed snem nocnym oraz o poranku, czasem jednak zdarza nam się gorszy dzień, wizyta u lekarza czy dłuższa podróż samochodem i Zuza potrafi w ciągu dnia domagać się o upragnione ‘ti’ :). Staram się być przygotowana na taką ewentualność za każdym razem – w zależności od okazji zakładam bluzę do karmienia, sukienkę lub koszulkę, która ułatwia karmienie piersią. Niejednokrotnie karmiłam córkę zarówno na spacerze, jak i w restauracjach, salach zabaw, czy galeriach handlowych – nikt nigdy nie zwrócił mi uwagi – odpowiednio dobrane ubranie pozwala nakarmić dziecko w taki sposób, że większość nawet tego nie zauważa.

Mam nadzieję, że żadna z Was nie spotkała się nigdy z negatywnymi reakcjami podczas karmienia piersią w miejscach publicznych. Dla wszystkich mam, zaczynających swoją mleczną drogę moją radą jest zaopatrzenie się w odzież do karmienia. Myślę, że jest ona w stanie dodać Wam pewności siebie, ułatwić proces karmienia piersią maluszka, pomóc w przebywaniu z niemowlakiem poza domem. Zajrzyjcie do naszego sklepu internetowego, aby zobaczyć najnowsze modele ubrań do karmienia piersią!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl